Aktuálne o medzinárodnom obchode.

Vystúpenie štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR na Európskom hospodárskom kongrese v Katoviciach

Štátny tajomník Kamil Šaško (v strede) v sprievode veľvyslankyne Andrey Elschekovej Matisovej (v strede), ekonomickej diplomatky Dagmar Urbanovej a riaditeľa pre rozvoj a medzinárodné projekty Výskumného ústavu jadrovej energetiky Andreja Žiarovského.
Štátny tajomník Kamil Šaško (v strede) v sprievode veľvyslankyne Andrey Elschekovej Matisovej (v strede), ekonomickej diplomatky Dagmar Urbanovej a riaditeľa pre rozvoj a medzinárodné projekty Výskumného ústavu jadrovej energetiky Andreja Žiarovského.

V dňoch 7. až 9. mája 2024 prebiehal v Katoviciach XVI. ročník Európskeho hospodárskeho kongresu, ktorý je najväčším biznisovým podujatím v regióne strednej a východnej Európy.

Organizuje ho Poľské združenie na podporu podnikania (PTWP) a jeho cieľom je stimulácia otvorenej diskusie o budúcnosti poľskej a európskej ekonomiky. Na pozadí nedávneho 20. výročia vstupu Poľska a ďalších deviatich krajín do Európskej únie a s blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu jeho tohtoročný podtitul bol „Európa a geopolitika“.

Podujatie slávnostne otvorili predseda vlády Poľskej republiky Donald Tusk a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, ktorí do metropoly Sliezska zavítali spolu s ďalšími viac ako 12 tisícami účastníkov z verejného, komerčného či expertného sektora.

Slovenská republika bola na kongrese zastúpená štátnym tajomníkom rezortu hospodárstva Kamilom Šaškom, riaditeľom pre rozvoj a medzinárodné projekty Výskumného ústavu jadrovej energetiky Andrejom Žiarovským, veľvyslankyňou SR v Poľskej republike Andreou Elschekovou Matisovu a ekonomickou diplomatkou Dagmar Urbanovou. Štátny tajomník ako jeden z rečníkov vystúpil v rámci panelu venovaného energetike, energetickej transformácii a diverzifikácii  v strednej Európe. Jeho spolu diskutujúcimi boli rezortní partneri z Poľska Krzysztof Bolesta, Litvy Albinas Zananavičius, či európska komisárka pre energetiku Kadri Simson.

Štátny tajomník vo svojom príhovore priblížil hlavné výzvy, príležitosti a skúsenosti z procesu energetickej transformácie na Slovensku. Zdôraznil, že v súčasnosti dokážeme vyrábať 80% elektriny uhlíkovo neutrálnym spôsobom. Konštatoval, že slovenská stratégia sa opiera o dva navzájom komplementárne piliere: jadro a obnoviteľné zdroje energie. Zároveň ako perspektívny segment pre ďalší rozvoj bilaterálnej slovensko-poľskej spolupráce identifikoval práve jadrovú energetiku, obzvlášť pokiaľ ide o odbornú prípravu ľudských zdrojov na technologickej i administratívnej úrovni  alebo využitie nukleárnych technológií na produkciu vodíka.

Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Facebook
X
LinkedIn
WhatsApp