Žilina/Bratislava 12. október 2024 – Viac ako 60 ekonomických diplomatov, zástupcov veľvyslanectiev, generálnych konzulátov a ďalších pracovníkov Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa zúčastnilo na trojdňovej porade ekonomických diplomatov (9. – 11 október 2024), ktorá nadviazala na úspešné Exportné fórum v Žiline.
Ekonomická diplomacia je jednou z hlavných priorít rezortu zahraničných vecí s cieľom posilniť ekonomický rozmer slovenskej zahraničnej politiky.
„Ekonomická diplomacia začína doma. Aj preto sme zvolali našich diplomatov venujúcich sa tejto oblasti na našich zastupiteľských úradoch po celom svete späť na Slovensko. V procese posilňovania obchodných vzťahov zohrávajú dôležitú úlohu, chceme im poskytnúť širší okruh odborných informácií, návrhy na nové projekty alebo spolupráce, ktoré im môžu pomôcť pri ďalšom nadväzovaní kontaktov v krajinách ich pôsobenia a zároveň pri podpore slovenských podnikateľov so záujmom o exportné možnosti,“ priblížil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár.Zároveň vyzdvihol vysokú profesionalitu a prácu, ktorú zamestnanci venujúci sa ekonomickej diplomacii odvádzajú doma i za hranicami Slovenska.
Poradu ekonomických diplomatov otvoril v Žiline a uzavrel v Bratislave štátny tajomník rezortu diplomacie Rastislav Chovanec. Téma hrá podľa jeho slov významnú úlohu nielen naprieč ministerstvom, ale rovnako v rámci celospoločenského prospechu.
„Máme záujem pomáhať slovenským firmám na zahraničných trhoch, otvárať im dvere, čím prispievame k vyvažovaniu našej ekonomiky. Veľkou pridanou hodnotou sú v tomto procese práve skúsení ekonomickí diplomati,“ uviedol R. Chovanec a pripomenul zámer ministerstva zahraničných vecí, ktoré oznámilo cieľ viac ako zdvojnásobiť počet plnohodnotných ekonomických diplomatov predovšetkým v regióne Indopacifiku, v krajinách globálneho Juhu vrátane Afriky či Ázie.
„Podľa aktuálneho rozdelenia, v rámci ktorého budeme mať 43 takýchto zástupcov, máme pokryté všetky dôležité teritóriá, kde máme historické väzby a kde sme identifikovali veľký potenciál,“ dodal štátny tajomník.
Základom úspešného fungovania ekonomickej diplomacie je tiež spolupráca s relevantnými aktérmi vonkajších ekonomických vzťahov. Rezort diplomacie chce s nimi vytvárať strategické partnerstvá.
„S týmto cieľom sme podpísali Dohodu o spolupráci pri implementácii opatrenia v rámci Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácie 2030 medzi ministerstvom zahraničných vecí, rezortom hospodárstva a Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu. Vytvorili sme aj Memorandum o porozumení a spolupráci s ministerstvom hospodárstva, Eximbankou a Radou slovenských exportérov a taktiež Memorandum o spolupráci v oblasti podpory a propagácie vinohradníckeho a vinárskeho sektora,“ priblížil R. Chovanec.
Program porady ekonomických diplomatov priniesol prezentácie zamerané na koncepciu a priority ekonomickej diplomacie SR, oblasť hospodárstva či cestovného ruchu. Diplomati v Žiline diskutovali so zástupcami Ministerstva hospodárstva SR, Ministerstva cestovného ruchu a športu SR, tiež Rady slovenských exportérov, Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, SARIO, Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu SR a zároveň agentúry Slovakia Travel a Krajskej organizácie cestovného ruchu Žilinského samosprávneho kraja. Osobne navštívili Žilinskú univerzitu v Žiline, Inovačné centrum INOVIA a zoznámili sa s prácou úspešných inovatívnych firiem v Žiline, Trenčíne a službami kúpeľov nachádzajúcich sa v okolitých regiónoch. Na pôde rezortu zahraničných vecí v Bratislave hovorili o výzvach ekonomickej diplomacie, rozvojovej spolupráci, podpore a zapojení slovenských podnikateľov spolu s využitím dostupných dát a nástrojov.
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR