Portál s aktuálnymi informáciami o medzinárodnom obchode.

Aktuálne o medzinárodnom obchode.

Slovensko a Azerbajdžan potvrdili záujem o rozvoj strategického partnerstva

Politické konzultácie štátneho tajomníka Mareka Eštoka s námestníkom ministra zahraničných vecí Azerbajdžanskej republiky Farizom Rzajevom.
Politické konzultácie štátneho tajomníka Mareka Eštoka s námestníkom ministra zahraničných vecí Azerbajdžanskej republiky Farizom Rzajevom. Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Politické konzultácie štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Mareka Eštoka s námestníkom ministra zahraničných vecí Azerbajdžanskej republiky Farizom Rzajevom, ktoré sa uskutočnili 4. júla 2024 na rezorte diplomacie, potvrdili obojstranný záujem pokračovať v rozvíjaní strategického partnerstva. Lídri oboch štátov podpísali deklaráciu o povýšení vzájomných diplomatických vzťahov v máji tohto roku počas návštevy slovenskej vládnej a podnikateľskej delegácie v Baku.

„Som veľmi rád, že prvé politické konzultácie medzi ministerstvami zahraničných vecí Slovenska a Azerbajdžanu po nedávnom prijatí spoločného vyhlásenia o budovaní strategického partnerstva vytvorili vhodný priestor, v rámci ktorého sme mohli dôkladne zhodnotiť súčasnú úroveň politického dialógu a spolupráce, ako aj hovoriť o konkrétnych možnostiach a spôsoboch implementácie obsahu deklarácie v praxi,“ uviedol na stretnutí štátny tajomník M. Eštok.

Partneri diskutovali o dvojstrannej spolupráci v politickej i hospodárskej oblasti, kde Azerbajdžan predstavuje pre Slovensko perspektívneho partnera. Vzájomný obchodný obrat dosiahol vlani takmer 80 miliónov eur. Priestor na zintenzívnenie ekonomických aktivít vidia obe strany v rámci energetiky, obranného, farmaceutického či automobilového priemyslu. SR patrí v Azerbajdžane do prvej trojice najväčších exportérov automobilov. Spoločné rokovanie delegácií sa zaoberalo aj regionálnymi otázkami vrátane perspektívy normalizácie vzťahov medzi Azerbajdžanom a Arménskom pri rešpektovaní princípu územnej celistvosti.

Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Facebook
X
LinkedIn
WhatsApp
Návrat hore