Portál s aktuálnymi informáciami o medzinárodnom obchode.

Aktuálne o medzinárodnom obchode.

Ingrid Brocková v Brne: Spolupráca vedy, výskumu a inovácií v Juhomoravskom kraji

Veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Prahe Ingrid Brocková absolvovala v dňoch 24. a 25. apríla 2024 pracovnú cestu do Brna. V druhom najväčšom meste Českej republiky, ktoré je zároveň správnym centrom Juhomoravského kraja, sa stretla s krajským hajtmanom Janom Grolichom a viceprimátorom Brna Reném Černým. Diskutovali o dôležitosti cezhraničnej spolupráce, význame zdieľania skúseností a posilňovania vzťahov medzi Slovenskom a Českom.

„Naše krajiny sú si mimoriadne blízke, a preto sa v mnohých oblastiach môžeme navzájom inšpirovať dobrou praxou. Juhomoravský kraj aj mesto Brno ponúkajú slovenským regiónom a firmám veľký priestor na rozvoj spolupráce, osobitne v oblasti vedy a výskumu,“ uviedla Ingrid Brocková.

Potenciál na vznik nových slovensko-českých strategických projektov vidí veľvyslankyňa najmä v prepájaní inovačných ekosystémov a vedecko-technických centier, ktoré sa stávajú dynamickou súčasťou ekonomickej spolupráce. V tejto súvislosti navštívila aj Stredoeurópsky technologický inštitút (CEITEC), ktorý patrí medzi špičkové európske výskumné centrá. Na tamojšom projekte s názvom GlaCerHub sa podieľajú aj slovenskí experti, vrátane vedcov z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Na pôde Fakulty elektrotechniky a komunikačných technológií Vysokého učení technického (VÚT) v Brne sa stretla aj s pedagógmi a študentmi, ktorí sa v rámci unikátneho odboru Space Applications venujú vývoju vesmírnych technológií.

„Teší ma, že atraktívnou súčasťou oboch inovačných ekosystémov je vesmírny výskum a čoraz viac priťahuje aj mladých ľudí. Takéto projekty sú dôkazom, že vďaka európskym prostriedkom sa úspešne darí prepájať slovenské a české univerzity či vedecké centrá,“ priblížila veľvyslankyňa I. Brocková. Súčasne dodala, že posilňovanie väzieb medzi komerčnou, akademickou, vedeckou a verejnou sférou významne prispieva k skvalitňovaniu prostredia pre podnikanie v našom regióne.

VUT v Brne je najväčšou technickou univerzitou v ČR.  Mladým ľuďom ponúka možnosť štúdia na ôsmich fakultách a troch vysokoškolských ústavoch. Univerzitu v súčasnosti navštevuje asi 20-tisíc študentov a študentiek, pričom pätinu tvoria občania SR. Dôkazom toho, že Brno patrí medzi obľúbené a vyhľadávané študentské mestá, je aj veľký záujem mladých Slovákov a Sloveniek o štúdium na Masarykovej univerzite. Na Fakulte sociálnych štúdií MU Ingrid Brocková v prednáške a diskusii priblížila študentom prácu veľvyslankyne, význam diplomacie aj aktuálne zahraničnopolitické témy a vývoj vzťahov medzi Slovenskom a Českom.

Kvalitné zastúpenie malo Slovensko aj na Stavebnom veľtrhu Brno 2024. Vďaka podpore a spolupráci Trenčianskej regionálnej komory SOPK a Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa v rámci národnej expozície predstavili viaceré slovenské firmy. Slovenskú veľvyslankyňu v Brne prijali aj v úspešnej slovenskej spoločnosti ESET, ktorá dlhodobo pôsobí a rozvíja svoj výskum v ČR. V priestoroch firmy ZETOR, celosvetovo známeho výrobcu traktorov, sa zároveň  stretla so slovenskými investormi a akcionármi tejto českej spoločnosti.

Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Facebook
X
LinkedIn
WhatsApp
Návrat hore