Bratislava 28. august 2024 – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár spolu so štátnymi tajomníkmi rezortu diplomacie Marekom Eštokom a Rastislavom Chovancom dnes informovali o úpravách v sieti zastupiteľských úradov SR a zásadnom rozvoji slovenskej ekonomickej diplomacie.
Vláda SR schválila materiál, na základe ktorého Slovensko otvorí štyri nové zastupiteľské úrady v Alžírsku, na Filipínach, v Malajzii a Tanzánii. Okrem toho ministerstvo zahraničných vecí otvorí styčný úrad v Etiópii a viac ako zdvojnásobí sieť ekonomických diplomatov z aktuálnych 17 na 43.
Ako priblížil minister zahraničných vecí Juraj Blanár, aktuálna úprava siete zastupiteľských úradov nadväzuje na programové vyhlásenie vlády SR na roky 2023 – 2027 v kontexte členstva Slovenska v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii s cieľom vykonávať suverénnu zahraničnú politiku na všetky štyri svetové strany s dôrazom na posilnenie ekonomických aktivít predovšetkým v regióne Indopacifiku, v krajinách globálneho Juhu vrátane Afriky a Južnej Ameriky.
„Po intenzívnej desaťmesačnej práci na rezorte zahraničných vecí sme jasne zadefinovali, kde sú naše priority a pripravili sme úpravu v rámci našich finančných možností vzhľadom na stav verejných financií, ktoré Slovensku zanechali bývalé vlády,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie s tým, že proces zriadenia nových veľvyslanectiev v Alžírsku, na Filipínach, v Malajzii a Tanzánii začne už od 1. septembra 2024.
Medzi dôvody patrí aj to, že Slovenská republika sa uchádza o miesto nestáleho člena Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov na roky 2028 – 2029 a podľa ministra Juraja Blanára potrebuje byť aktívnejšia aj voči Africkej únii, ktorá spoločne s úradom OSN sídli práve v etiópskej Addis Abebe. Slovensko tu preto zriadi svoj styčný úrad v rámci zastupiteľského úradu v Nairobi.
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Marek Eštok doplnil, že Slovensko využije potenciál a vráti sa do tradičných teritórií, kde SR poznajú.
„V situácii, kedy dochádza k presunu geopolitického ťažiska vo svete, chceme využiť pozitívnu synergiu a skúsenosti, ktoré máme vo viacerých štátoch, kde Slovensko dodnes poznajú. Napríklad z obchodného pôsobenia ešte v časoch bývalého Československa, prípadne keď sa u nás mnohí zahraniční študenti vzdelávali a dnes v ich krajinách zastávajú významné pozície,“ informoval M. Eštok.
Nové slovenské zastúpenia budú zároveň zabezpečovať naše zastúpenie v okolitých štátoch.
„Takto odťažíme našich diplomatov a zamestnancov najmä v Afrike, kde Slovensko nemalo adekvátny počet veľvyslanectiev. Zároveň rozložením medzi väčší počet úradov umožníme intenzívnejšiu mieru spolupráce s krajinami Afriky a juhovýchodnej Ázie,“ povedal J. Blanár a informoval, že v prioritných regiónoch plánuje pokračovať v bilaterálnych stretnutiach s vládnymi predstaviteľmi, ktoré nadviažu na už realizované pracovné cesty v Južnej Kórei, Indii, Turecku či Nemecku. V pláne sú Čína, Brazília, Srbsko a postupne ďalšie štáty.
Štátny tajomník Rastislav Chovanec dodal, že teritóriá pre úpravu siete zastupiteľských úradov a ekonomických diplomatov boli definované aj v spolupráci so zamestnávateľskými združeniami, obchodnými komorami a na základe reálneho dopytu firiem.
„Naším cieľom je, aby prítomnosť ekonomických diplomatov SR mala skutočnú pridanú hodnotu pre slovenské firmy, ktoré sa budú môcť obrátiť na nášho odborníka, ktorý im bude plne k dispozícii. Posilnenie ekonomickej diplomacie povedie k rýchlejšiemu hospodárskemu rastu, väčším pracovným príležitostiam a v konečnom dôsledku k zvýšeniu životnej úrovne obyvateľov Slovenska,“ zdôraznil R. Chovanec.
K 31. decembru 2024 dôjde zároveň k uzatvoreniu slovenských veľvyslanectiev v Dánsku a Nórsku, generálnych konzulátov v Krakove a Petrohrade a styčného úradu v Kosove. Služby pre občanov SR aj diplomatické vzťahy však ostanú zachované v rámci pôsobenia z konkrétnych zastupiteľských úradov SR v okolitých štátoch.
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR