Portál s aktuálnymi informáciami o medzinárodnom obchode.

Aktuálne o medzinárodnom obchode.

„Obnova a rekonštrukcia Ukrajiny určite predstavuje pre slovenského exportéra významnú príležitosť“ hovorí Michal Hudoba z Heneken Group

Rozhovor s Michalom Hudobom, zakladateľom spoločnosti Heneken Group, súčasne členom predsedníctva Rady slovenských exportérov.

Ktoré sú kľúčové exportné trhy Vašej spoločnosti a ako sa vám darí na nich uspieť?

Medzi naše kľúčové exportné trhy patria najmä krajiny Európskej únie. Avšak v posledných rokoch venujeme pozornosť aj mimoeurópskym destináciám ako je Turecko, Afrika, Kanada, či Spojené štáty. V roku 2023 sa nám podarilo úspešne uzavrieť akvizície v Kanade a Juhoafrickej republike, ktoré predstavujú dôležité distribučné uzly pre naše obchodné aktivity. Na týchto trhoch sa nám darí uspieť vďaka širokej ponuke produktov, neustálym inováciám a prispôsobovaniu sa špecifickým potrebám jednotlivých trhov. Konkurenčnú výhodu nám pomáhajú udržať aj silné partnerstvá s miestnymi distribútormi a aktívna zákaznícka podpora.

Na samotnom trhu s kovmi sme už vyše 17 rokov. Počas týchto rokov sa nám podarilo vybudovať slušnú pozíciu a meno, ktoré je dobre známe.

Aké sú najväčšie výzvy, ktorým čelíte vo vašom sektore pri expanzii na zahraničné trhy?

Dlhodobo je to konkurencia zo strany miestnych „hráčov“ a globálnych firiem, ktoré často disponujú väčšími zdrojmi. V súčasnosti sú najväčšou výzvou regulácie, ktoré sa líšia medzi jednotlivými krajinami, čo často komplikuje vstup na nové trhy. Fluktuácia výmenných kurzov a zmena obchodných politík, ako sú clá a kvóty, sú tiež faktory, ktoré ovplyvňujú našu expanziu, respektíve pôsobenie v rôznych krajinách. Nehovoriac o geopolitickom faktore. Som presvedčený, že túto tému nemusím ani otvárať. Všetci vieme ako súčasná situácia vplýva na každého z nás. Nehľadiac na sektor, v ktorom pôsobíme.

Keď hovorím o týchto faktoroch, vidíme, že výzvou nie je len samotná expanzia na zahraničné trhy, ale aj zmeny, ktoré s ňou súčasne prebiehajú v internom prostredí firmy. Rastúca konkurencia, odlišné regulačné požiadavky a meniace sa ekonomické podmienky nás nútia neustále inovovať firemné procesy, rozširovať tímy a zlepšovať komunikáciu medzi nimi.

Darí sa Vám udržať konkurencieschopnosť vašich produktov na zahraničných trhoch?

Áno, darí sa nám to, aj keď je to výrazne prácnejšie, ako v predošlých rokoch. Dosahujeme to kombináciou kvalitných materiálov, technologických inovácií a optimalizáciou výrobných procesov, čo nám umožňuje ponúkať produkty za konkurencieschopné ceny s pridanou hodnotou vo forme nízkej hodnoty CO2. Tá je sympatická najmä pre západné trhy. Každá z našich výrobných fabrík, od Turecka, cez Afriku, Slovensko až po Kanadu sa zameriava na produkciu založenú na nízkej hodnote produkovaného CO2.

Zároveň sa neustále prispôsobujeme potrebám trhu, prostredníctvom nášho najsilnejšieho nástroja, ktorým je medzinárodný obchodný tím.

Dostali ste v minulosti podporu od štátu alebo iných inštitúcií? Bola pre vás užitočná?

Áno, v minulosti sme získali podporu od štátu, konkrétne počas pandémie COVID-19, čo nám pomohlo prekonať toto náročné obdobie. Navyše, dlhodobo spolupracujeme so štátnou Eximbankou, čo tiež vnímame ako dôležitú formu štátnej podpory. Obe tieto formy pomoci pre nás boli veľmi užitočné, pretože nám umožnili zvládnuť výzvy a lepšie sa adaptovať na náročné podmienky na globálnom trhu.

Aké ďalšie iniciatívy alebo typy štátnej podpory by mohli byť prospešné pre slovenských exportérov?

Určite by prospelo zvýšenie dostupnosti informačných služieb a analýz týkajúcich sa zahraničných trhov. Okrem toho by mohlo byť užitočné rozšírenie finančných nástrojov na podporu exportu, ako sú zvýhodnené úvery alebo poistenie exportných rizík. Dôležitá by bola aj podpora pri budovaní medzinárodných partnerstiev a účasti na zahraničných výstavách a veľtrhoch.

Ste novozvoleným členom predsedníctva Rady slovenských exportérov. Aké miesto v podpore exportu a celkovej obchodnej politike Slovenska by malo mať toto podnikateľské združenie?

Rada slovenských exportérov by mala zohrávať kľúčovú úlohu v podpore slovenského exportu tým, že bude fungovať ako sprostredkovateľ medzi podnikateľmi a vládou. Mala by poskytovať odborné poradenstvo pri tvorbe obchodnej politiky, pomáhať pri odstraňovaní obchodných bariér a iniciovať spoluprácu medzi podnikateľskými subjektmi. Dôležitou úlohou bude tiež zlepšovanie informovanosti exportérov o medzinárodných trendoch a legislatívnych zmenách.

Obnova a rekonštrukcia Ukrajiny je často diskutovanou témou aj na úrovni EÚ. Predstavuje táto téma príležitosť pre slovenskú ekonomiku a našich exportérov?

Obnova a rekonštrukcia Ukrajiny určite predstavuje pre slovenského exportéra významnú príležitosť. Skrze pomoc Ukrajine máme šancu posilniť postavenie slovenských firiem na medzinárodnej scéne a nadobudnúť nové obchodné príležitosti. Tento názor sme si potvrdili po zúčastnení sa na konferencii o obnove Ukrajiny 2024, ktorá sa konala v Berlíne, kde prebiehali diskusie o konkrétnych krokoch na podporu obnovy Ukrajiny.

Pre nás je zaujímavá najmä oblasť energetickej infraštruktúry, kde vedia kolegovia z Heneken Conductors aktívne participovať na jej obnove.

Ako vnímate komunikáciu medzi štátom a podnikateľským sektorom či podnikateľskými združeniami?

Myslím, že sa v priebehu rokov zlepšuje, no stále existuje priestor na ďalší pokrok. Je dôležité, aby dialóg bol pravidelný a transparentný, pričom by mal byť zameraný na konkrétne riešenia problémov, ktoré podnikatelia vnímajú ako prekážky. Viac zapojenia podnikateľských združení do legislatívneho procesu a strategických rozhodnutí by mohlo priniesť lepšie výsledky pre celú ekonomiku.

Na Slovensko možno mieri ďalšia zahraničná investícia v oblasti automobilového priemyslu. Vítate príchod takejto investície?

Áno, príchod ďalšej zahraničnej investície v oblasti automobilového priemyslu je vítaný. Potešili by investície aj v iných oblastiach priemyslu, avšak každá investícia prináša nielen nové pracovné miesta, ale aj transfer technológií a know-how, čo môže podporiť rozvoj ďalších priemyselných odvetví v krajine.

Slovensko si v medzinárodných rebríčkoch konkurencieschopnosti naďalej medziročne zhoršuje pozíciu. Čím je to podľa Vás spôsobené?

Môže to byť spôsobené viacerými faktormi. Medzi hlavné patrí nedostatočná kvalita infraštruktúry, pomalá digitalizácia verejnej správy a nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Okrem toho, podnikateľské prostredie je stále komplikované byrokratickými prekážkami a nedostatočnou podporou inovácií. Aby sme zlepšili našu pozíciu, je nevyhnutné zamerať sa na tieto oblasti a vytvárať priaznivejšie podmienky pre podnikanie.

Autor: Filip Šandor

Facebook
X
LinkedIn
WhatsApp
Návrat hore