Portál s aktuálnymi informáciami o medzinárodnom obchode.

Aktuálne o medzinárodnom obchode.

„Podpora pre slovenské podniky je nižšia v porovnaní s podobnými podnikmi v iných, najmä západoeurópskych krajinách“, tvrdí Branislav Klocok z OFZ

Rozhovor s Branislavov Klocokom, generálnym riaditeľom spoločnosti OFZ, súčasne členom predsedníctva Rady slovenských exportérov.

Ktoré sú kľúčové exportné trhy Vašej spoločnosti a ako sa vám darí na nich uspieť?

Sú to najmä okolité krajiny ako Česko, Poľsko a Rakúsko. Náš trhový podiel je zhruba 30%, ale v každej krajine je to trochu odlišné.

Aké sú najväčšie výzvy, ktorým čelíte vo vašom sektore pri expanzii na zahraničné trhy?

Ako vždy sú to najmä veci súvisiace s administratívou a lokálnou legislatívou.

Darí sa Vám udržať konkurencieschopnosť vašich produktov na zahraničných trhoch?

Vzhľadom na ceny energií na Slovensku, musím žiaľ povedať, že to stále zložitejšie. Snažíme sa ponúkať k našim produktom aj ďalšiu pridanú hodnotu, ale v našom odvetví je nákladová cena rozhodujúca.

Dostali ste v minulosti podporu od štátu alebo iných inštitúcií? Bola pre vás užitočná?

Nemôžem povedať, že by sme nejakú podporu nedostali, problém je ale v tom, že podpora ponúkaná našim podnikom je výrazne nižšia ako podpora, ktorú dostávajú podobné podniky v iných najmä západoeurópskych krajinách a potom je veľmi zložité súťažiť na jednotnom trhu.

Aké ďalšie iniciatívy alebo typy štátnej podpory by mohli byť prospešné pre slovenských exportérov?

Podľa mňa je potrebné v prvom rade bojovať za rovnosť podmienok na spoločnom trhu. Týmto podľa mňa dnes exportéri trpia najviac.

Ste novozvoleným členom predsedníctva Rady slovenských exportérov. Aké miesto v podpore exportu a celkovej obchodnej politike Slovenska by malo mať toto podnikateľské združenie?

Na Slovensku existuje niekoľko organizácií, ktoré majú podobné zameranie. Osobne si myslím, že by sme sa mali sústrediť na to, aby sme zbytočne netrieštili sily.

Obnova a rekonštrukcia Ukrajiny je často diskutovanou témou aj na úrovni EÚ. Predstavuje táto téma príležitosť pre slovenskú ekonomiku a našich exportérov?

Áno určite, ale bez toho aby sme videli nejakú perspektívu ukončenia konfliktu je podľa mňa predčasné hovoriť o rekonštrukcii.

Ako vnímate komunikáciu medzi štátom a podnikateľským sektorom či podnikateľskými združeniami?

Je to veľmi individuálne. Štát nekomunikuje ako jedna entita. Jednotlivé jeho zložky komunikujú rôzne a samozrejme sú tam dobré aj zlé príklady.

Na Slovensko možno mieri ďalšia zahraničná investícia v oblasti automobilového priemyslu. Vítate príchod takejto investície?

Podľa mňa každý investor by mal byť vítaný. Čím bude naša ekonomika silnejšia, tým sa bude na Slovensku žiť lepšie.

Slovensko si v medzinárodných rebríčkoch konkurencieschopnosti naďalej medziročne zhoršuje pozíciu. Čím je to podľa Vás spôsobené?

Tak to je skutočne dlhý rozhovor. Neexistuje jedna hlavná príčina. Ja zastávam názor, že štát by sa mal čím najmenej starať do podnikania a mal by ľuďom hlavne pomáhať, aby sa vedeli o seba postarať sami. Princíp bohatým ber, chudobným dávaj nikde podľa mojich informácií nepriniesol dlhodobú prosperitu.

Zdroj: Filip Šandor

Facebook
X
LinkedIn
WhatsApp
Návrat hore