Portál s aktuálnymi informáciami o medzinárodnom obchode.

Aktuálne o medzinárodnom obchode.

Príprava oficiálnej návštevy predsedu vlády SR v Číne pokračuje

Štátny tajomník Marek Eštok absolvoval prípravné konzultácie v Čínskej ľudovej republike. Príprava oficiálnej návštevy Čínskej ľudovej republiky pod vedením predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica postúpila do ďalšej fázy a konzultácie s čínskymi partnermi potvrdili hlavné posolstvá nadchádzajúcej júnovej cesty. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Marek Eštok absolvoval 23. – 25. apríla 2024 v tejto súvislosti pracovnú návštevu Číny.

Bilaterálne rokovania na čínskom ministerstve zahraničných vecí zdôraznili záujem čo najviac podporiť a zintenzívniť vzťahy v oblastiach obojstranného záujmu. Zámer spolupracovať a hľadať nové formy partnerstva zdôrazní počas premiérskej návštevy v Číne aj spoločné vyhlásenie predsedov vlád oboch krajín o strategickom partnerstve.

„Chceme rozvíjať slovensko-čínske vzťahy založené na vzájomnom rešpekte a rovnosti. Politické konzultácie sú dôležitým nástrojom na posilnenie dialógu a spolupráce, čo je nevyhnutné pre naše budúce vzájomné projekty a iniciatívy,“ uviedol štátny tajomník M. Eštok, ktorý v Pekingu rokoval s čínskym viceministrom zahraničných vecí Deng Li.

Tento rok si slovensko-čínske vzťahy pripomínajú 75. výročie uznania Čínskej ľudovej republiky vtedajším Československom, kedy boli oficiálne nadviazané diplomatické styky medzi obomi krajinami. Cieľom júnovej návštevy predsedu vlády SR bude preto posilnenie nielen politických väzieb, ale aj rozšírenie spolupráce v oblastiach ekonomických vzťahov, školstva a kultúry.

Čína je kľúčovým partnerom Slovenska v oblasti Tichomoria a patrí dlhodobo medzi desať najvýznamnejších svetových obchodných partnerov SR so vzájomnou obchodnou výmenou, ktorá vlani dosiahla 10 miliárd eur. Prípravné konzultácie boli preto venované i posilneniu ekonomickej spolupráce a podpore investícií. Premiéra R. Fica bude v Číne sprevádzať slovenská podnikateľská delegácia.

„Pre slovenských aj čínskych podnikateľov chceme vytvoriť priestor na stretnutia, B2B a B2G rokovania, kde budú mať príležitosť nájsť spoločné témy a nadviazať bližšie kontakty či rozšíriť už existujúce obchodné vzťahy,“ informoval štátny tajomník, ktorý v tejto súvislosti rokoval aj s viceministrom čínskeho ministerstva obchodu Ling Ji.

„Naším cieľom je veľmi aktívna hospodárska spolupráca s Čínou a práve s podporou návštevy predsedu vlády SR by sa tento rok mohol stať míľnikom pre obnovenie a rozšírenie našich vzájomných hospodárskych väzieb,“ doplnil M. Eštok. Perspektívnymi oblasťami sú podľa neho investície, zelené technológie, energetika a infraštruktúra. SR má súčasne záujem ponúknuť čínskym firmám možnosť podieľať sa na infraštruktúrnych iniciatívach formou PPP projektov.

Štátny tajomník navštívil taktiež čínsky priemyselný park Beijing Economic-Technological Development Area so sídlom online platformy pre maloobchod JD.com. Jeho súčasťou je Národný pavilón Slovenskej republiky, ktorý podporuje a prezentuje produkty slovenských firiem v Číne. M. Eštok zavítal rovnako do technologickej spoločnosti pre autonómnu mobilitu Pony AI, ktorá produkuje a už v reálnej prevádzke využíva autonómne automobily.

Počas pracovnej cesty v Číne sa štátny tajomník M. Eštok stretol aj so študentmi na Katedre slovenského jazyka na Beijing International Studies University. Program slovenského jazyka tu pôsobí od roku 2018 a v súčasnosti sa mu venuje 14 čínskych študentov.

„Je naším záujmom povzbudzovať študentov a pedagógov, aby posilnili akademickú a kultúrnu výmenu medzi našimi štátmi, vďaka čomu podporíme porozumenie a väzby medzi Slovenskom a Čínou. Posilnenie a rozšírenie výučby slovenčiny na viacerých čínskych univerzitách by určite vytvorilo potenciál pre ďalšiu spoluprácu,“ uzavrel M. Eštok. 

Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Facebook
X
LinkedIn
WhatsApp
Návrat hore