Portál s aktuálnymi informáciami o medzinárodnom obchode.

Aktuálne o medzinárodnom obchode.

Rada slovenských exportérov víta avizované projekty spolupráce s Ukrajinou

Rada slovenských exportérov reaguje na sériu medzivládnych stretnutí medzi Slovenskom a Ukrajinou, ktorých výstupom je potvrdenie realizácie viacerých bilaterálnych iniciatív, ktoré majú ekonomický charakter. Osobitne pozitívne je vnímaná dlho očakávaná modernizácia hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom.

„Slovenskí exportéri majú eminentný záujem o ukrajinský trh aj napriek prebiehajúcej vojne. Osobitne ako príležitosť vnímajú ambiciózne plány obnovy a rekonštrukcie Ukrajiny. Najväčším problémom v ostatných rokoch je nedostatočná kapacita hraničných priechodov a dlhé niekoľkokilometrové kolóny kamiónov, ktoré predlžujú dodacie lehoty a predražujú logistiku, čím daný obchod sa častokrát stáva nerentabilným a nekonkurencieschopným. Modernizácia hraničného priechodu Vyšné Nemecké je už dlho na stole, preto vítame jej realizáciu. Dúfame, že sa modernizácia týka aj cargo terminálu a nielen civilnej časti hraničného priechodu, nakoľko iba tá kamiónové kolóny nevyrieši. “– uviedol Lukáš Parízek, predseda Rady slovenských exportérov.

Exportéri už od začiatku vojny na Ukrajine poukazujú na zvýšenú aktivitu poľských a českých partnerov v kontexte podpory jej obnovy a rekonštrukcie pri zapojení domácich firiem. Rada slovenských exportérov viackrát poukazovala na problémy s kapacitou a prechodom hraníc pre nákladnú dopravu, pričom smerom na Poľsko a Maďarsko sú údajne tieto problémy v oveľa menšej miere, vďaka čomu podnikatelia trasujú svoje obchody mimo územia Slovenska.

Rada slovenských exportérov (RSE)  je podnikateľské združenie, ktoré kolektívnym hlasom presadzuje záujmy slovenského súkromného sektora v oblasti exportu. V súčasnosti združuje vyše 100 členov a partnerov z rôznych sektorov, ktorí exportujú produkty a služby do celého sveta. RSE je členom Rady vlády pre konkurencieschopnosť a produktivitu.

Zdroj: Rada slovenských exportérov

Facebook
X
LinkedIn
WhatsApp
Návrat hore