Portál s aktuálnymi informáciami o medzinárodnom obchode.

Aktuálne o medzinárodnom obchode.

Rizikovosť krajín má vplyv aj na exportérov

Medzi krajiny s najvyššou úrovňou teritoriálneho rizika partí aj Irak. Na snímke rieka Tigris pretekajúca cez jeho metropolu Bagdad. FOTO: Reuters
Medzi krajiny s najvyššou úrovňou teritoriálneho rizika partí aj Irak. Na snímke rieka Tigris pretekajúca cez jeho metropolu Bagdad. FOTO: Reuters

Vzhľadom na dynamickú povahu svetových trhov a rastúcu komplexnosť geopolitických a ekonomických vzťahov je nevyhnutné pravidelne aktualizovať a vyhodnocovať riziká spojené s konkrétnymi trhmi. Je to kľúčové z viacerých dôvodov nielen pre medzinárodný obchod, ale aj pre slovenských exportérov.

Či už ide o obchodné bariéry, ako napríklad vysoké clá, kvóty či obmedzenia, ktoré môžu potenciálne spomaliť obchodné príležitosti pre exportérov, alebo o finančné riziko spojené s komplikovanejším získaním financovania.

Do úvahy treba brať aj politickú nestabilitu, právne a regulačné prostredie či menové a kurzové riziko. Pre exportérov je preto pri plánovaní obchodných stratégií či pri rozhodovaní o vstupe na nové trhy dôležité monitorovať rizikovosť krajín, keďže ich vplyv na vývoz môže byť rôznorodý. Účastnícke krajiny Konsenzu OECD pravidelne vyhodnocujú ekonomickú silu a rizikovosť jednotlivých krajín sveta.

Krajiny sú zaradené do ôsmich rizikových kategórií, pričom siedmu kategóriu tvoria krajiny s najvyššou úrovňou teritoriálneho rizika. V súčasnosti tam patrí napríklad Irak či Líbya. Prvú kategóriu tvoria krajiny s minimálnou mierou rizika a do špeciálnej kategórie 0 patria krajiny s vysokým príjmom, ako napríklad Austrália, USA či väčšina krajín EÚ. Pri nedávnom prehodnocovaní rizikovosti krajín si o jednu úroveň polepšili Čierna Hora, Gruzínsko, Omán a Katar. Prvým dvom pomohlo západné smerovanie, tým druhým ťažba plynu a ropy. Pre exportno-úverové agentúry vrátane Eximbanky to znamená, že tieto krajiny predstavujú nižšiu mieru rizika. Slovenským exportérom to zas prinesie možnosť vo vybraných prípadoch využiť priaznivejšie podmienky financovania a poistenia obchodov s týmito krajinami.

V tejto súvislosti im vieme pomôcť eliminovať komerčné alebo politické riziká platobnej neschopnosti zo strany zahraničných dlžníkov. A netýka sa to len veľkých spoločností. V poslednom čase sa na nás obrátili začínajúce, inovatívne firmy zo segmentu malých a stredných podnikov. Prekvapilo ich, že aj pre ne, s krátkodobou históriou a s obchodmi v rádovo stotisícoch eur ročne, existuje riešenie, ktoré podporí ich expanziu na zahraničné teritóriá. Potvrdzuje sa tak odveká pravda, že stojí za to prísť, spýtať sa a riešenie sa nájde.

Na záver len dodám, že výhodné obchodné príležitosti existujú aj v krajinách s vyššou rizikovosťou, je však nevyhnutné starostlivo zvažovať všetky aspekty, komplexne posúdiť riziká a prijať primerané opatrenia na ich minimalizáciu s cieľom maximalizovať príležitosti.

Zdroj: Rastislav Podhorec – generálny riaditeľ Eximbanky SR pre HN

Facebook
X
LinkedIn
WhatsApp
Návrat hore