Portál s aktuálnymi informáciami o medzinárodnom obchode.

Aktuálne o medzinárodnom obchode.

Zuzana Čaputová otvorila slovensko-kanadské biznis fórum

Prezidentka Zuzana Čaputová otvorila v Toronte slovensko-kanadské biznis fórum. Vo svojom prejave vyhlásila, že vlády sa musia zaoberať klimatickou krízou, bezpečnosťou či digitalizáciou, pričom potrebujú zapojenie, inovácie a vedenie súkromného sektora:

„Vlády môžu pomôcť vytvoriť príležitosti a podmienky na úspech. Do roku 2026 Slovensko preinvestuje viac ako 3,6 miliardy eur alebo 5,3 miliardy kanadských dolárov z Plánu obnovy na podporu zelenej a digitálnej transformácie a nových technológií.V nasledujúcich šiestich rokoch budeme každoročne zvyšovať verejné financovanie výskumu, vývoja a inovácií o 14 percent.“

Hlava štátu hovorila aj o vojne na Ukrajine, v Izraeli či napätí v Červenom mori, ktoré podľa jej slov nanovo definujú bezpečnosť, energetické a obchodné vzorce. Čaputová uviedla, že vzostup nových technológií a umelej inteligencie otvára ľudstvu úplne novú digitálnu kapitolu:

„Stále je tu veľká globálna výzva – klimatická kríza. Musíme prejsť na ekologickejší a udržateľnejší model rozvojaPretože ten starý, založený na fosílnych palivách a znečistení, je zastaraný a mimo dosahu potrieb našej planéty,“ povedala prezidentka s tým, že všetko je obrovskou príležitosťou pre slovenských miestnych a medzinárodných partnerov: „Slovensko je otvorené pre podnikanie.“ 

Čaputová odcestovala do Kanady a Spojených štátov s početnou podnikateľskou delegáciou, ktorú tvoria predstavitelia firiem v oblasti zelenej transformácie, udržateľnej energie či digitálnych technológií.

„Som rada, že túto príležitosť využili mnohé firmy a experti. Zúčastnilo sa ho vyše 60 spoločnosti či už z kanadskej, alebo slovenskej strany,“ povedala hlava štátu, ktorá považuje za dobré, ak odborníci spolupracujú a vytvárajú biznis príležitosti vo svete.

Slovensko-kanadské biznis fórum považuje Čaputová za doteraz najväčšie, aké sa medzi oboma krajinami uskutočnilo. Podnikatelia podľa nej diskutovali o perspektívnej spolupráci:

„Verím, že aj toto stretnutie prinesie konkrétny efekt, spoluprácu a investície na Slovensko spolu s pracovnými príležitosťami alebo obchodné a biznis príležitosti pre slovenských podnikateľov v zahraničí.“

Zdroj: TASR

Facebook
X
LinkedIn
WhatsApp
Návrat hore