Portál s aktuálnymi informáciami o medzinárodnom obchode.

Aktuálne o medzinárodnom obchode.

Proexportné portfólio eurokomisára Šefčoviča

Luká Parízek, Predseda Rady slovenských exportérov, Zdroj: HN

Podľa najnovších medializovaných informácií o navrhnutých kompetenciách pre jednotlivých eurokomisárov v novom zložení Európskej komisie došlo aj k niektorým prekvapeniam. Jedným z nich, a to v skutku pozitívnym, je nové a veľmi silné portfólio pre dlhoročného a skúseného slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča. V skutočnosti sú tie portfóliá dve. Na starosti bude mať obchod a hospodársku bezpečnosť vrátane colnej politiky EÚ, ale aj medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť.

Novinkou u Šefčoviča je práve oblasť hospodárskych vzťahov Európskej únie s tretími krajinami, kam patria obchodné dohody a vzťahy s USA, Čínou či Indiou, ale aj ostatnými krajinami a regiónmi sveta, kam patrí aj 25 rokov nevyjednaná  dohoda o voľnom obchode EÚ-Mercosur (Brazília, Argentína, Uruguaj, Paraguaj a Bolívia). V súčasnosti je EÚ najväčší exportér vo svete, pričom 30 miliónov pracovných pozícií závisí od vonkajšieho obchodu.

V nasledujúcich 5 rokoch sa však očakáva, že 90 % svetového rastu bude prebiehať mimo Európy.  S ohľadom na ekonomické krízy ostatných rokov, klesajúcu globálnu konkurencieschopnosť Európy, nové trendy a obmedzenia v medzinárodnom obchode, považujem túto oblasť kompetencií v novej Európskej komisii za jednu z najkľúčovejších. Je to obrovská výzva, čo potvrdzuje nielen ostatná správa Maria Draghiho o budúcnosti konkurencieschopnosti EÚ, ale aj nová vízia Ursuly von der Leyen na roky 2024-2029, ktorá spomína tri piliere novej ekonomickej diplomacie únie.

Ekonomická diplomacia EÚ však naráža na fragmentáciu a regionalizáciu svetového obchodného systému s preferenčnými dohodami a narastajúcou frekvenciou zavádzania taríf a obchodných vojen, ako napríklad nedávne zavedenie taríf na dovoz elektromobilov z Číny zo strany EÚ, USA, či Kanady. Táto agenda je dôležitá aj pre slovenských exportérov, nakoľko v rámci Európskej únie sú niektoré kompetencie vonkajších ekonomických vzťahov prenesené z členských štátov na úroveň EÚ.

To znamená, že napríklad vyjednávanie dvoch základných bilaterálnych ekonomických dohôd, ako napríklad dvojstranná dohoda o zamedzení dvojitého zdanenia je síce v kompetencii jednotlivých členských štátov, ale napríklad už k dohode o vzájomnej ochrane investícií sa musí vyjadriť aj Európska únia, resp. Komisia, nakoľko sa to dotýka jednotného trhu EÚ. Tieto dve dohody vytvárajú základný rámec a určitú predvídateľnosť a bezpečnosť pre exportérov, investorov a celkovo spoločnosti aktívne v medzinárodnom obchode.

Zdroj: Lukáš Parízek pre HN

Facebook
X
LinkedIn
WhatsApp
Návrat hore